Skřípání zubů ve spánku
Při spánku je běžné, že se čelist kontrahuje/stahuje, pokud jsou však tyto pohyby příliš silné (odborně se tento problém označuje jako bruxismus), vytváří se nepříjemný zvuk skřípajících zubů. To může způsobit poškození zubů; poškození zubní skloviny, zlomeniny zubů.
Ve vážných případech může docházet ke stovkám událostí za noc.
Většinou je spánek, těžkým skřípáním zubů, narušován jen krátce a pouze ve vzácných případech se jedinec plně probouzí. Hlasitý zvuk však může být velmi nepříjemný a rušit spánek spícího partnera.
Skřípání zubů se vyskytuje během všech fází spánku; nejčastěji ve stádiu NREM1 a 2.
Příznaky
- bolesti zubů,
- bolesti svalů čelistí,
- bolest úst a obličeje,
- omezený pohyb čelisti,
- poškozené nebo opotřebované zuby,
- bolení hlavy.
Nejvíce je skřípání zubů zastoupeno u dětí asi 14 až 17 procent. Začíná při protlačení zubů v horní i dolní čelisti. Přibližně třetina dětí si tento problém nese do dospělosti; v 8% do středního věku a dále se snižuje s věkem.
Někteří lidé mohou trpět skřípáním zubů každou noc. Ve stejné míře postihuje muže i ženy a obvykle se vyskytuje rodově. 20% až 50% lidí s bruxismem má alespoň jednoho člena rodiny, který trpí touto poruchou.
Rizikové faktory
- stres a úzkost,
- události života, tlak ve škole nebo v práci,
- kouření nebo kofein před spánkem může zhoršit skřípání zubů,
- sekundární skřípání zubů spojených se spánkem, se často vyskytuje u dětí s mozkovou obrnou a u osob s vývojovým postižením.
Skřípání zubů, může také souviset s:
- další poruchou spánku,
- zdravotním stavem,
- použitím léků,
- poruchou duševního zdraví,
- zneužíváním návykových látek.
Diagnostika
Ve vážných případech je nutné navštívit lékaře či zubaře. Vedle běžné lékařské prohlídky, se provede polysomnografické vyšetření k určení závažnosti stavu či vyloučení jiné poruchy spánku.
Léčba
Používají se ústní/ortodontická rovnátka, k ochraně zubů během spánku. Pokud skřípání způsobuje nebo zhoršuje stres, jsou vhodné relaxační techniky či kognitivně behaviorální terapie.