Léčba insomnie (nespavosti)
Spánková hygiena
V mnoha případech chronické nespavosti, může pomoci nácvik či změna spánkových návyků. Spánková hygiena je sada návyků a rituálů, které se praktikují každý večer – doporučení pro zdravý spánek.
Kognitivně behaviorální terapie
Kognitivně behaviorální terapie nespavosti se zaměřuje na myšlenky a chování, které zabraňují usnutí. Pomáhá také naučit se nové spánkové strategie, techniky k redukci stresu, relaxaci a plánování spánku – kognitivně behaviorální terapie.
Léky na spaní
Váš lékař vám může předepsat léky na spaní – tzv. hypnotika.
I ty nejmodernější léky na spaní používané v současnosti (např. Zolpidem) však narušují a významně snižují zastoupení tzv. pomalovlnného spánku NREM 3 – nejhlubšího spánkového stádia. Jeho nedostatek má přímý vliv na mozkové funkce, jako je paměť.
Většina prášků na spaní je návyková a vede k abstinenčnímu syndromu.
Proto, než sáhnete po lécích, zkuste upravit své spánkové návyky (doporučení pro zdravý spánek) nebo kognitivně – behaviorální terapii.
Chronická nespavost rozhodně patří do rukou odborníka.
Dobry den v noci spatne spim a budim se brzo a uz pak nemuzu usnout chodim spat kolem 24.00 a budim se v 3.30 a uz nemuzu usnout a kdyz jse probudim mivam sucho v ustech a pres den jsem pak unaveny a klimbam pri sezeni ci koukani na televizy I pri cetbe tak bych se chtel zeptat co to znamena a jeste mam strasne bolesti hlavy dekuji za odppved
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Problémy, které popisujete, mohou souviset s takzvanou spánkovou apnoí https://www.vsechnoospanku.cz/spankova-apnoe/. Znamená to, že ve spánku přestáváte na nějakou dobu opakovaně dýchat, jedinec si takovýto stav neuvědomuje. Takže o tom většinou vůbec neví. Projevuje se to právě nejčastěji bolestí hlavy po probuzení, suchostí v ústech a únavou během dne, kdy člověk usne téměř u všeho. Samozřejmě se může jednat i o jiný problém i když s největší pravděpodobností se to bude týkat vašeho spánku, protože tři a půl hodiny spánku jsou opravdu velmi málo. Zda se jedná o zmiňovanou spánkovou apnoi či ne, ukáže vyšetření ve spánkové laboratoři. Na naší mapě spánkových laboratoří si můžete vyhledat nejbližší spánkovou laboratoř, jsou zde i pokyny co a jak https://www.vsechnoospanku.cz/mapa-spankovych-laboratori/ Do spánkové laboratoře je potřeba se objednat a potřebujete doporučení od ambulantního specialisty např. praktického lékaře, ORL, neurolog a další. Pokud by jste měl další dotazy ozvěte se.
S pozdravem za DormiMed Bc. Jana Pachlopníková, RPSGT.