Chrápání. Je chrápání problém?
Jako chrápání označujeme hlasité vibrační zvuky, vydávané jedincem během spánku. Může se jednat pouze o nepříjemný zvukový projev, který většinou těžce nese spolunocležník nebo jde o problém, který doprovází vážnější onemocnění. Opakující se hlasité chrápání je často známkou spánkové apnoe a může zvyšovat riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob a cukrovky. Chrápání také může vést k denní ospalosti a zhoršeným výkonům.
Co způsobuje chrápání?
Je zapříčiněno zúžením nebo částečným zablokováním dýchacích cest v zadní části úst, krku a nosu, což vede ke zvýšení turbulence vzduchu při nádechu, která způsobí vibrování měkkého patra – výsledkem je chrápání, které může narušovat spánek partnera v ložnici. Toto zúžení v dýchacích cestách je typicky důsledkem uvolnění tkání měkkého patra, jazyka a krku během spánku.
Příčiny
- alergie, deformity nosních dutin, nachlazení, rýma, zvětšené nosní, krční mandle,
- obesita, těhotenství, genetické faktory,
- alkohol, kouření, léky na uvolnění svalů tzv. myorelaxancia (např. Dimexol, Dorsiflex, Mydocalm, Myolastan), léky na spaní.
Nežádoucí účinky zúžení/částečné obstrukce horních cest dýchacích
Často se jedná o hlasité, chrčivé a drsné zvuky během spánku. Mezi další symptomy může patřit ranní suchost v ústech nebo v nose.
Jestliže se u Vás vyskytují některé z dalších příznaků uvedené níže, může se jednat o spánkovou apnoi = zástavy dýchání během spánku:
- nadměrná denní spavost,
- časté močení během noci,
- zástavy dechu ve spánku,
- špatná nálada, deprese, podrážděnost,
- špatná koncentrace,
- ranní bolesti hlavy,
- kašel až lapavé nádechy ve spánku,
- sexuální dysfunkce.
Zda se u Vás vyskytují zástavy dechu během spánku, nebo se jedná o prosté chrápání, odhalí vyšetření zvané polysomnografie – PSG nebo polygrafie – PG (známé také jako domácí testování spánkové apnoe).