Hledá se super maska… Anebo ne?

Masky v hlavní roli

Masky, masky, masky. Ti z nás, co pracují ve spánkových centrech, laboratořích nebo i pokud jsme sami pacienty, neustále mluvíme o maskách. Proč? Protože všichni víme, že maska je ten nedůležitější faktor potřebný k dosažení compliance a úspěšného dodržování PAP terapie. Každý z nás hledá perfektní masku, která kromě toho, že dobře sedí, bude také pohodlná a může být používána celou noc.

A že je teď z čeho vybírat. Každý den se na trh uvádí další nové masky. Takže ta jedna perfektní tam někde musí být. A většina z nás je odhodlána, až do morku kostí, najít tu super masku, která bude pasovat každému pacientovi, kterého potkáme nebo jen tomu jednomu, kterého máme před sebou.

Že by jedna nestačila?

No, šlápněme na brzdy, je čas zvážit také další přístup. Možná že pacient potřebuje více než jednu masku. Není to sice nový přístup, ale je to přístup, který byl uvržen v zapomnění díky moři masek, které jsou dnes dostupné. Všichni přirozeně víme, že neexistuje jediný druh nebo značka masky, která by seděla všem. Není to zkrátka možné, a proto máme tolik možností.

Stává se a stávat bude, že narazíte na pacienty, kterým žádná maska nebude sedět perfektně nehledě na to, jak moc se budete snažit.

Zkusili jste 20 různých masek a vypadá to, že jim nebude sedět nic. Jistě, tato maska byla dobrá pro pár nocí, ale potom způsobila zčervenání a svědění kůže, další fungovala týden, ale potom si pacient začal stěžovat na nadměrné sucho v ústech. Takže zkusíte znovu jinou masku, určitě už to tentokrát bude ta pravá, ale opět vám pacient volá a říká, že nějaký čas byla dobrá, ale teď dochází k úniku vzduchu v různých částech masky a že mu to vadí. Všichni jsme to zažili.

Někdy to zkrátka trvá

Existují pacienti, kterým po delší časový úsek nebude sedět žádná maska. Tito pacienti si povedou lépe s řadou různých masek, které mohou střídat. Některé obličejové typy prostě nemají masku, která by pasovala perfektně, je pro ně tedy lepší masky po nějakém čase střídat, aby se problémy s nimi nestaly nepřekonatelné. Někteří pacienti si zkrátka vedou lépepocitem kontroly, kterou získají, když jsou schopni měnit si masky i přes to, že jim každá z nich dobře sedí. Některé masky fungují dobře v jedné nadmořské výšce, ale když pacient cestuje, maska si nemusí vést tak dobře v jiné nadmořské výšce, přestože je CPAP, na novou nadmořskou výšku přenastaven.

Dvě masky nebo i více?

Podíváme-li se z pacientovi strany, najít správnou masku může být velmi frustrující. Pacient možná dostává protichůdné informace o tom, která maska je nejlepší. Během jejich spánkové studie jim bylo řečeno, že nejlepší je maska A. Na kontrole jim řekli, že nejlepší je maska B. V podpůrných skupinách/fórech jim řekli, že masky C, D, E atd., vyřeší jejich problémy. Nyní je pacient velmi frustrovaný a připravený to vzdát, protože v tento moment se rozhodl, že nikdo vlastně pořádně neví, o čem mluví. Žádná maska jim nebude fungovat.

Nosní i celoobličejová

Každý z nás hledá perfektní masku

Problém je, že nikdo možná nezvážil, že všechny masky byly ty pravé. Je to sice utopická myšlenka, ale možná má každý pravdu, když říká, že tohle je ta správná maska. Je to jen tím, že tento pacient potřebuje různé masky, aby se vypořádal s různými problémyrůzných časech.

Já (Lisa Bond) jsem se vždy zasazovala o to, aby každý pacient, který měl rád svoji nosní masku nebo pillows – nosní polštářky, měl v záloze i celoobličejovou masku. Proč? Protože když pacient dostane silné nachlazení/chřipku, nebo má alergickou rýmu, nejen že je těžké dýchat nosem, ale je to také, v tomto období, škodlivé.

Chřipky a alergie způsobují přetlak v nosních dutinách a tlačí tekutinu do všech koutů dutin a zvyšují tím šanci na jejich zánět. Dočasné používání celoobličejové masky, během těchto dní, umožňuje pacientovi dýchat skrz ústa a odvádí tlak z dutin. Možná to pro ně není úplně příjemné a normálně celoobličejovou masku nesnáší, ale toto jim umožní skutečně dýchat a využívat PAP léčbu, takže je to pravděpodobně nejlepší maska pro daný moment a situaci.

Dosažení cíle

Cílem je zajistit, aby naši pacienti dostali léčebný tlak, který potřebují. Máme tendenci soustředit se na masky, jelikož jsou to styčné body, které potřebujeme k dosažení našich cílů. Není tu však žádné pravidlo, žádný zákon, žádný reálný důvod, proč bychom nemohli vyměnit masku tak, aby pasovala k dané situaci.

Jistě, víme, že s některými maskami možná budeme potřebovat trochu jiný tlak než s těmi předchozími; abychom zajistili správné přilnutí. Přesto však, pokud se podíváte na celosvětový obrázek, kde jsou 4 mizerné hodiny považovány za dobrou compliance (všichni víme, že je to špatně) a my jsme schopni (při použití další masky) zajistit používání PAP přístroje každou noc po dobu 7+ hodin a skutečně dodaný tlak bude pouze o ½ až 1cm H20 snížen díky změně masky, nejsme o kilometry napřed?

Většina pacientů si bude vést dobře pouze s jedním typem masky. Ale ne všichni. Pro některé pacienty může být používání více masek řešením k zajištění spoluprácedodržování PAP terapie.

 

Od Lisy Bond, RST, RPSGT volně přeložila a doplnila    Bc. Jana Pachlopníková, RPSGT

Naše poznámky: Děkujeme ti Liso za tento článek. Je opravdu důležité přistupovat ke každému pacientovi individuálně, a jak se zde píše, většině stačí jedna maska, ale pak jsou tady ti druzí. Těmto jedincům nesedí nic. Výběr masky je o zkušenostech a znalostech této problematiky, a pokud s tím teprve začínáte tak nevěste hlavu v záplavě masek. Učte se od zkušenějších a piďte se po informacích. Naše zkušenosti jen potvrzují tuto cestu. A pro řadu pacientů je toto opravdu řešení, mají pak pocit větší kontroly, klidu. Zkrátka kdyby něco masku vymění. Někteří pacienti zase rádi zainvestují do druhé masky, protože se jim líbí obě a chtějí si je střídat atd. Lidé a masky jsou různé a super maska tedy neexistuje anebo ano?
Naše poznámky pod čarou k příspěvku
S pozdravem Jana a Erika
RPSGT

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. Lea Zámečníková

    Do budoucna bych přála všem pacientům mít možnost kombinaci nosní I celoobličejové masky hned od začátku léčby. Každá má své plus a minus a v kombinaci jsou dokonalý pár.-)

    1. Jana Pachlopníková

      Děkujeme za komentář a souhlasíme :-). Každý pacient má nyní možnost si druhou masku pořídit na vlastní náklady a je jasné, že ne každý si ji pořídí a ne každý potřebuje dvě masky. Spánkový technik by měl umět odhalit ,,potížistu“ a správně ho edukovat i motivovat. Někdy se potíže vyskytnout až při domácím používání a i tehdy je na řadě správná edukace a řešení problémů.

Napsat komentář